Sunnyside, Mountain View win wrestling sectionals

DIVISION I/Section 1

Team Results
1.  Sunnyside  216.5
2.  Chandler  155.5
3.  Ironwood Ridge  144.0
6.  Tucson  92.0
7.  Marana  84.5
9.  Buena  66.0

106 Results
1st Place – Danny Vega of Ironwood Ridge
3rd Place – Gabriel Lopez of Sunnyside
1st Place Match
Danny Vega (Ironwood Ridge) 39-0, So. over Jonathan Latin (Basha) 25-11, Jr. (TF-1.5 0:00 (16-0)).
3rd Place Match
Gabriel Lopez (Sunnyside) 9-6, Sr. over Gage McGrew (Desert Vista) 20-12, Fr. (Dec 3-1).

113 Results
3rd Place – Constantino Murillo of Sunnyside
4th Place – Patrick Klass of Ironwood Ridge
3rd Place Match
Constantino Murillo (Sunnyside) 30-8, So. over Patrick Klass (Ironwood Ridge) 32-8, Fr. (Dec 5-3).

120 Results
1st Place – Juaqin Olivas of Sunnyside
2nd Place – Alfredo Calzadillas of Ironwood Ridge
4th Place – Matthew Pool of Tucson
1st Place Match
Juaqin Olivas (Sunnyside) 23-1, Jr. over Alfredo Calzadillas (Ironwood Ridge) 39-9, So. (Dec 4-3).
3rd Place Match
Quincy Reece (Chandler) 28-7, So. over Matthew Pool (Tucson) 32-10, So. (Dec 6-0).


126 Results
1st Place – William Olivas of Sunnyside
2nd Place – Kyle Taylor of Ironwood Ridge
3rd Place – Cahan Saska of Buena
4th Place – Alejandro Rivera of Tucson
1st Place Match
William Olivas (Sunnyside) 35-0, Sr. over Kyle Taylor (Ironwood Ridge) 40-8, So. (Dec 10-4).
3rd Place Match
Cahan Saska (Buena) 41-3, Jr. over Alejandro Rivera (Tucson) 30-9, Sr. (Dec 10-5).

132 Results

3rd Place – Raul Padilla of Tucson
4th Place – Marco Dominguez of Ironwood Ridge
3rd Place Match
Raul Padilla (Tucson) 37-6, Jr. over Marco Dominguez (Ironwood Ridge) 33-11, So. (MD 9-1).

138 Results
1st Place – Chase Meade of Marana
3rd Place – Ulisses Lopez of Sunnyside
4th Place – Chris Quiroz of Tucson
1st Place Match
Chase Meade (Marana) 34-6, Sr. over Estevan Ulibarri (Chandler) 35-5, Sr. (Dec 11-10).
3rd Place Match
Ulisses Lopez (Sunnyside) 29-10, Sr. over Chris Quiroz (Tucson) 37-4, Sr. (Dec 3-2).

145 Results
1st Place – Rickey Miranda of Sunnyside
4th Place – Henry Silva of Tucson
1st Place Match
Rickey Miranda (Sunnyside) 24-7, Sr. over Estevan Manuel (Chandler) 26-9, Sr. (Dec 7-3).
3rd Place Match
Dalis Smith (Basha) 25-11, Jr. over Henry Silva (Tucson) 18-11, Sr. (MD 11-2).

152 Results
2nd Place – Estevan Guzman of Ironwood Ridge
3rd Place – Fernando Mancilla of Sunnyside
4th Place – Bryce Hewitt of Marana
1st Place Match
Dajour Reece (Chandler) 39-0, Sr. over Estevan Guzman (Ironwood Ridge) 41-9, Sr. (MD 14-3).
3rd Place Match
Fernando Mancilla (Sunnyside) 20-8, Jr. over Bryce Hewitt (Marana) 23-15, Sr. (Dec 17-12).

160 Results
2nd Place – Angel Ortiz of Tucson
1st Place Match
Robert Latin (Basha) 32-3, Sr. over Angel Ortiz (Tucson) 41-5, Sr. (Dec 5-0).

170 Results
2nd Place – Gabe Ortiz of Buena
3rd Place – Oscar Cuevas of Sunnyside
1st Place Match
Trey Ronayne (Basha) 39-1, Sr. over Gabe Ortiz (Buena) 43-1, Jr. (MD 15-5).
3rd Place Match
Oscar Cuevas (Sunnyside) 33-7, Sr. over Braden Braithwaite (Perry) 25-13, Sr. (Dec 6-5).

182 Results
2nd Place – Tristan Mordecai of Ironwood Ridge
3rd Place – Chris Moreno of Sunnyside
1st Place Match
Derek Andresen (Hamilton) 25-2, Sr. over Tristan Mordecai (Ironwood Ridge) 40-4, Sr. (Fall 5:42).
3rd Place Match
Chris Moreno (Sunnyside) 24-9, Sr. over Jeremiah Imonode (Desert Vista) 31-8, Jr. (For.).

195 Results
1st Place – Gabriel Gonzales of Sunnyside
3rd Place – Luis Morales of Ironwood Ridge
1st Place Match
Gabriel Gonzales (Sunnyside) 36-2, Sr. over Jeffrey Arredondo (Perry) 33-5, Sr. (Dec 9-3).
3rd Place Match
Luis Morales (Ironwood Ridge) 28-17, Sr. over Shawn Boutte (Buena) 22-19, So. (Fall 1:42).

220 Results
1st Place – Travis Howard of Marana
4th Place – Alex Westby of Buena
1st Place Match
Travis Howard (Marana) 45-4, Jr. over Tristan Ezell (Desert Vista) 30-6, Sr. (Dec 5-4).
3rd Place Match
David DeSilva (Hamilton) 7-2, Jr. over Alex Westby (Buena) 31-10, Sr. (Fall 2:00).

285 Results
2nd Place – George Orduno of Sunnyside
3rd Place – Ben Crossley of Buena
1st Place Match
Thomas Chisholm (Chandler) 14-6, So. over George Orduno (Sunnyside) 22-9, Sr. (Dec 8-3).
3rd Place Match
Ben Crossley (Buena) 28-6, Jr. over Adam Ortega (Desert Vista) 23-9, Sr. (Fall 3:25).

DIVISION II/Section 2

Team Results
1.  Mountain View 226.5
2.  Cienega  183.5
3.  Sahuaro  139.5
5.  Cholla  89.0
7.  Catalina Foothills  74.0
9.  Flowing Wells  49.5
10.  Desert View  48.0
11.  Canyon Del Oro  40.0
11.  Rincon  40.0
13.  Nogales  29.0

106 Results
1st Place – Jason Ayala of Cienega
3rd Place – Shawn Trujillo of Desert View
4th Place – Armando Valencia of Sahuaro
1st Place Match
Jason Ayala (Cienega) 22-3, Jr. over JAMES WILSON (Vista Grande) 39-3, Sr. (Inj. 4:00).
3rd Place Match
Shawn Trujillo (Desert View) 35-10, So. over Armando Valencia (Sahuaro) 29-16, Fr. (Fall 2:27).

113 Results
1st Place – Ryan Henkel of Mountain View
2nd Place – David Martinez of Cholla
3rd Place – JD Luna of Sahuaro
1st Place Match
Ryan Henkel (Mountain View (Marana)) 32-10, So. over David Martinez (Cholla) 35-9, Jr. (Dec 7-6).
3rd Place Match
JD Luna (Sahuaro) 30-14, So. over JARREN HILLNER (Poston Butte) 19-20, So. (Dec 7-3).

120 Results
1st Place – Marco Romero of Sahuaro
2nd Place – JohnnyRay Tellez of Cienega
3rd Place – Josue Rodriguez of Cholla
4th Place – Camden Garcia of Mountain View
1st Place Match
Marco Romero (Sahuaro) 38-5, Sr. over JohnnyRay Tellez (Cienega) 21-5, So. (SV-1 5-3).
3rd Place Match
Josue Rodriguez (Cholla) 27-8, Sr. over Camden Garcia (Mountain View (Marana)) 33-11, Jr. (Dec 7-6).

126 Results
1st Place – Trey Waltz of Mountain View
2nd Place – Mike Penna of Flowing Wells
4th Place – Loai Abushaar of Catalina Foothills
1st Place Match
Trey Waltz (Mountain View (Marana)) 44-5, So. over Mike Penna (Flowing Wells) 22-15, Sr. (Fall 4:49).
3rd Place Match
SHAVEZ HAWKINS (Poston Butte) 27-8, Fr. over Loai Abushaar (Catalina Fh) 25-13, Sr. (MD 14-3).

132 Results
1st Place – Jace Manriquez of Cienega
2nd Place – Frankie Patricko of Sahuaro
4th Place – Marco Cooper of Nogales
1st Place Match
Jace Manriquez (Cienega) 38-8, Jr. over Frankie Patricko (Sahuaro) 19-14, Jr. (Fall 0:38).
3rd Place Match
STEVEN BALDENEGRO (Vista Grande) 35-16, Sr. over Marco Cooper (Nogales) 3-2, . (Fall 0:42).

138 Results
1st Place – Zach Davis of Catalina Foothills
2nd Place – Tyler Werch of Mountain View
4th Place – Jeremiah Floyd of Canyon Del Oro
1st Place Match
Zach Davis (Catalina Fh) 51-4, Jr. over Tyler Werch (Mountain View (Marana)) 24-10, Jr. (Fall 3:00).
3rd Place Match
SETH WHEELER (Vista Grande) 18-7, So. over Jeremiah Floyd (Canyon Del Oro) 33-12, Sr. (Dec 4-1).

145 Results
2nd Place – Parker Erbe of Sahuaro
3rd Place – Ruben Rendon of Mountain View
4th Place – Javier Pro of Desert View
1st Place Match
Michael Nelson (Maricopa) 33-8, Jr. over Parker Erbe (Sahuaro) 41-6, Sr. (Dec 2-1).
3rd Place Match
Ruben Rendon (Mountain View) 18-10, Sr. over Javier Pro (Desert View) 42-9, Jr. (MD 16-6).

152 Results
1st Place – Adrian Torres of Mountain View
2nd Place – RJ Brown of Cienega
3rd Place – Gabe Duarte of Rincon
1st Place Match
Adrian Torres (Mountain View (Marana)) 36-12, Sr. over RJ Brown (Cienega) 40-9, Jr. (TB-1 5-3).
3rd Place Match
GABE DUARTE (Rincon) 32-4, Sr. over DEVIN WARREN (Vista Grande) 45-8, Sr. (Dec 3-2).

160 Results
1st Place – Danny Roberts of Cholla
2nd Place – Ryan Jarkowski of Cienega
3rd Place – Jake Wareham of Mountain View
1st Place Match
Danny Roberts (Cholla) 38-1, Sr. over Ryan Jarkowski (Cienega) 35-12, Sr. (TF-1.5 5:43 (18-2)).
3rd Place Match
Jake Wareham (Mountain View) 32-12, Sr. over Samuel Beaire (Maricopa) 33-18, Jr. (MD 11-3).

170 Results
1st Place – Joseph Waller of Cienega
3rd Place – Pat O`Donnell of Mountain View
1st Place Match
Joseph Waller (Cienega) 38-7, Jr. over JOVE WARREN (Vista Grande) 33-6, Sr. (Dec 5-4).
3rd Place Match
Pat O`Donnell (Mountain View) 42-9, Sr. over Kenny Gay (Maricopa) 39-14, Jr. (Fall 1:42).

182 Results
2nd Place – Kenny Fluker of Sahuaro
3rd Place – Dallas Altamirano of Mountain View
4th Place – Rene Gomez of Desert View
1st Place Match
MICHAEL SPENCER (Poston Butte) 40-1, Jr. over Kenny Fluker (Sahuaro) 33-12, Sr. (MD 14-1).
3rd Place Match
Dallas Altamirano (Mountain View) 9-4, Jr. over Rene Gomez (Desert View) 26-11, Sr. (Dec 3-0).

195 Results
1st Place – Andrew Vera of Cienega
2nd Place – Tommy Lopez of Mountain View
3rd Place – Coy Colgate of Nogales
4th Place – Rafael Pacheco of Cholla
1st Place Match
Andrew Vera (Cienega) 45-4, Jr. over Tommy Lopez (Mountain View) 32-13, Sr. (Dec 4-0).
3rd Place Match
Coy Colgate (Nogales) 31-11, . over Rafael Pacheco (Cholla) 25-10, Jr. (Dec 5-4).

220 Results
2nd Place – Will Walker of Cienega
3rd Place – John Reynolds of Mountain View
4th Place – TAYLOR WABICK of Rincon
1st Place Match
SAMMUEL REEVES (Vista Grande) 48-2, Jr. over Will Walker (Cienega) 36-12, Jr. (Dec 6-2).
3rd Place Match
John Reynolds (Mountain View) 32-14, Sr. over TAYLOR WABICK (Rincon) 29-12, Sr. (Dec 1-0).

285 Results
1st Place – Kyle Jividen of Sahuaro
2nd Place – Jorge Felix of Flowing Wells
3rd Place – Connor Fragozo of Mountain View
4th Place – Jerome Doss of Cholla
1st Place Match
Kyle Jividen (Sahuaro) 32-0, Sr. over Jorge Felix (Flowing Wells) 40-5, Sr. (Dec 1-0).
3rd Place Match
Connor Fragozo (Mountain View) 31-16, So. over Jerome Doss (Cholla) 26-9, So. (Fall 2:10).



Share this post