WRESTLING: Benson takes 4th in Division IV, 2 local champions


FOLLOW @ANDYMORALES8 ON TWITTER!

Parker Osterman of Willcox (Courtesy)

Parker Osterman of Willcox (Courtesy)

DIVISION IV WRESTLING

Southern Arizona State Champions
152-Parker Osterman of Willcox
220-Perrin Maakestad of Benson

Southern Arizona Second Place
106-Joseph Belloc of Santa Cruz
138-Tony Chavez of Bisbee
145-David Arthur of Benson
160-Franky Renteria of San Manuel
195-Bradley Maxwell of Benson

Southern Arizona Third Place
120-Sergio Montoya of Bisbee
145-Dalton Mason of Willcox

Southern Arizona Fourth Place
138-David Ens of Benson
152-Tristen Reynolds of Benson
285-Alan Gonzalez of Willcox

Southern Arizona Fifth Place
160-Keegan Graf of Benson
182-Daniel Arthur of Benson

Southern Arizona Sixth Place
152-Anthony Zazueta of Tombstone
182-Rafael Villegas of Willcox
220-Rigoberto Regalado of Bisbee

TEAM RESULTS

1. Morenci 208.5
2. Winslow 146.0
3. St Johns 134.5
4. Benson 132.0
5. Camp Verde 102.5
6. Fountain Hills 95.5
7. Arizona Lutheran 84.0
7. Snowflake 84.0
9. Willcox 80.0
10. Yuma Catholic 66.0
11. Mogollon 65.5
12. Florence 64.0
13. Bisbee 57.5
14. Monument Valley 53.5
15. Round Valley 48.0
16. Thatcher 42.5
17. Window Rock 33.0
18. Hopi 28.0
19. Santa Cruz 27.0
20. San Tan Foothills 26.0
21. Ganado 24.0
22. Northwest Christian 22.5
23. Bourgade 22.0
23. Globe 22.0
23. Miami 22.0
23. San Manuel 22.0
27. Pima 21.0
28. Arizona College Prep 20.0
28. Red Mesa 20.0
30. Tombstone 12.0
31. Phoenix Christian 11.0
31. San Pasqual 11.0
33. Shonto Prep 10.0
34. Joseph City 8.0
35. Hayden 7.0
36. Mayer 6.0
37. Parker 4.5
38. Tuba City 4.0
39. San Carlos 3.0
40. Valley Lutheran 1.0
41. Alchesay 0.0
41. American Leadership 0.0
41. Baboquivari 0.0
41. Many Farms 0.0
41. Odyssey Institute 0.0
41. Valley Christian 0.0

INDIVIDUAL RESULTS

D4-106
1st Place – Derek Waltrip of Morenci
2nd Place – Joseph Belloc of Santa Cruz
3rd Place – Kaiden Smith of St Johns
4th Place – Blake Wene of Arizona Lutheran
5th Place – Jason Laban of Hopi
6th Place – Tanner Webb of Northwest Christian
1st Place Match
Derek Waltrip (Morenci) 56-7, So. over Joseph Belloc (Santa Cruz) 37-4, Sr. (Dec 7-5).
3rd Place Match
Kaiden Smith (St Johns) 40-6, Fr. over Blake Wene (Arizona Lutheran) 53-4, So. (Dec 6-1).
5th Place Match
Jason Laban (Hopi) 20-13, Jr. over Tanner Webb (Northwest Christian) 48-11, So. (Fall 3:00).

D4-113
1st Place – Kason Bryce of Thatcher
2nd Place – Tommy Hernandez of Yuma Catholic
3rd Place – Dylan Workman of Round Valley
4th Place – Cory Cota of Morenci
5th Place – Michael Spallas-Perez of Arizona College Prep
6th Place – Preston Betoney of Winslow
1st Place Match
Kason Bryce (Thatcher) 47-1, Sr. over Tommy Hernandez (Yuma Catholic) 55-2, Sr. (MD 8-0).
3rd Place Match
Dylan Workman (Round Valley) 45-9, Fr. over Cory Cota (Morenci) 56-9, So. (Dec 4-3).
5th Place Match
Michael Spallas-Perez (Arizona College Prep) 41-4, Sr. over Preston Betoney (Winslow) 25-15, So. (Dec 7-2).

D4-120
1st Place – Isai Barajas of Arizona Lutheran
2nd Place – Ezekiel Casillas of Camp Verde
3rd Place – Sergio Montoya of Bisbee
4th Place – Mark Roybal of Morenci
5th Place – Blane Foster of Winslow
6th Place – Dru Quochytewa of Hopi
1st Place Match
Isai Barajas (Arizona Lutheran) 51-5, Jr. over Ezekiel Casillas (Camp Verde) 11-1, Jr. (Fall 3:18).
3rd Place Match
Sergio Montoya (Bisbee) 30-9, So. over Mark Roybal (Morenci) 51-14, Fr. (Dec 5-0).
5th Place Match
Blane Foster (Winslow) 42-13, Sr. over Dru Quochytewa (Hopi) 29-13, Sr. (Fall 3:58).

D4-126
1st Place – Hayden Uhler of Camp Verde
2nd Place – Quincy Foster of Winslow
3rd Place – Tanner Borneman of Arizona Lutheran
4th Place – Nicholas Carrasco of Morenci
5th Place – Bryan Moreno of Monument Valley
6th Place – Mikey Mariscal of Round Valley
1st Place Match
Hayden Uhler (Camp Verde) 34-0, Jr. over Quincy Foster (Winslow) 43-6, Jr. (MD 16-5).
3rd Place Match
Tanner Borneman (Arizona Lutheran) 56-3, Jr. over Nicholas Carrasco (Morenci) 52-7, So. (Fall 2:53).
5th Place Match
Bryan Moreno (Monument Valley) 32-7, Sr. over Mikey Mariscal (Round Valley) 33-10, So. (Dec 8-6).

D4-132
1st Place – Matt Mejia of Camp Verde
2nd Place – Trent Sherwood of St Johns
3rd Place – Nathan Lamas of Florence
4th Place – Dustin Freund of San Tan Foothills
5th Place – Xavier Hunt of Monument Valley
6th Place – Domic Guzzo of Morenci
1st Place Match
Matt Mejia (Camp Verde) 34-0, Sr. over Trent Sherwood (St Johns) 40-5, Jr. (Fall 1:42).
3rd Place Match
NATHAN LAMAS (Florence) 45-12, Jr. over Dustin Freund (San Tan Foothills) 49-9, Sr. (Dec 4-2).
5th Place Match
Xavier Hunt (Monument Valley) 39-9, Sr. over Domic Guzzo (Morenci) 49-12, Sr. (Fall 2:58).

D4-138
1st Place – Dawson Avila of St Johns
2nd Place – Tony Chavez of Bisbee
3rd Place – Michael Densmore of Winslow
4th Place – David Ens of Benson
5th Place – Sully Udall of Round Valley
6th Place – Toby Ellis of Monument Valley
1st Place Match
Dawson Avila (St Johns) 38-6, Jr. over Tony Chavez (Bisbee) 38-5, Sr. (Dec 10-9).
3rd Place Match
Michael Densmore (Winslow) 28-13, Fr. over David Ens (Benson) 32-10, Fr. (Dec 4-3).
5th Place Match
Sully Udall (Round Valley) 37-13, Jr. over Toby Ellis (Monument Valley) 32-14, Jr. (MD 12-4).

D4-145
1st Place – Cole Mortensen of Snowflake
2nd Place – David Arthur of Benson
3rd Place – Dalton Mason of Willcox
4th Place – NOLAN SUSEL of Florence
5th Place – Kevin Barnett of Morenci
6th Place – Daniel Butler of Fountain Hills
1st Place Match
Cole Mortensen (Snowflake) 58-2, Sr. over David Arthur (Benson) 46-6, Jr. (Fall 5:30).
3rd Place Match
Dalton Mason (Willcox) 33-6, Sr. over NOLAN SUSEL (Florence) 39-15, So. (Dec 5-0).
5th Place Match
Kevin Barnett (Morenci) 45-17, Sr. over Daniel Butler (Fountain Hills) 48-15, Jr. (Dec 9-7).

D4-152
1st Place – Parker Osterman of Willcox
2nd Place – Darrin Gonzales of Morenci
3rd Place – Wacey Wood of Snowflake
4th Place – Tristen Reynolds of Benson
5th Place – Kainoa Reid of Fountain Hills
6th Place – Anthony Zazueta of Tombstone
1st Place Match
Parker Osterman (Willcox) 51-4, Sr. over Darrin Gonzales (Morenci) 53-8, Sr. (Dec 3-2).
3rd Place Match
Wacey Wood (Snowflake) 52-5, Sr. over Tristen Reynolds (Benson) 43-12, Sr. (Fall 1:23).
5th Place Match
Kainoa Reid (Fountain Hills) 40-11, Jr. over Anthony Zazueta (Tombstone) 42-19, Jr. (Dec 5-1).

D4-160
1st Place – Brock Slade of Mogollon
2nd Place – Franky Renteria of San Manuel
3rd Place – Ryne Lewis of Pima
4th Place – Darrien Brown of Winslow
5th Place – Keegan Graf of Benson
6th Place – Richard Molina of Yuma Catholic
1st Place Match
Brock Slade (Mogollon) 56-6, Sr. over Franky Renteria (San Manuel) 39-6, Jr. (Dec 8-4).
3rd Place Match
Ryne Lewis (Pima) 41-9, So. over Darrien Brown (Winslow) 38-9, So. (Fall 4:11).
5th Place Match
Keegan Graf (Benson) 47-14, Jr. over Richard Molina (Yuma Catholic) 39-21, So. (Dec 7-2).

D4-170
1st Place – Frankie Gonzales of Morenci
2nd Place – Carnelius Nez of Window Rock
3rd Place – Colton Kidwell of St Johns
4th Place – Riley Cline of Globe
5th Place – Max Jordan of Fountain Hills
6th Place – Preston Greenwood of Winslow
1st Place Match
Frankie gonzales (Morenci) 55-9, Jr. over Carnelius Nez (Window Rock) 28-3, Jr. (Dec 10-3).
3rd Place Match
Colton Kidwell (St Johns) 7-2, Sr. over Riley Cline (Globe) 42-15, So. (Fall 4:48).
5th Place Match
Max Jordan (Fountain Hills) 48-9, Sr. over Preston Greenwood (Winslow) 30-12, Jr. (Fall 1:36).

D4-182
1st Place – Christian White of Morenci
2nd Place – Joseph Radke of Miami
3rd Place – Jorge Quirarte of Yuma Catholic
4th Place – Chris Hernandez of Fountain Hills
5th Place – Daniel Arthur of Benson
6th Place – Rafael Villegas of Willcox
1st Place Match
Christian White (Morenci) 37-0, Jr. over Joseph Radke (Miami) 33-2, Sr. (Dec 10-5).
3rd Place Match
Jorge Quirarte (Yuma Catholic) 48-9, Sr. over Chris Hernandez (Fountain Hills) 44-11, Sr. (Dec 6-0).
5th Place Match
Daniel Arthur (Benson) 13-3, Jr. over Rafael Villegas (Willcox) 48-10, Jr. (Dec 5-2).

D4-195
1st Place – Ahli Foster of Winslow
2nd Place – Bradley Maxwell of Benson
3rd Place – Cody Rivera of Morenci
4th Place – Keola Yazzie of Monument Valley
5th Place – J.C. Hink of Bourgade
6th Place – Justin Webber of Snowflake
1st Place Match
Ahli Foster (Winslow) 43-6, So. over Bradley Maxwell (Benson) 55-8, Sr. (Fall 2:34).
3rd Place Match
Cody Rivera (Morenci) 48-8, Sr. over Keola Yazzie (Monument Valley) 30-12, Jr. (Fall 4:24).
5th Place Match
J.C. Hink (Bourgade) 38-8, Jr. over Justin Webber (Snowflake) 37-15, Sr. (Fall 1:43).

D4-220
1st Place – Perrin Maakestad of Benson
2nd Place – Brandon Naegle of St Johns
3rd Place – Quentin Begody of Winslow
4th Place – XAVIER VILLALOBOS of Florence
5th Place – JR Fox of Snowflake
6th Place – Rigoberto Regalado of Bisbee
1st Place Match
Perrin Maakestad (Benson) 60-3, Sr. over Brandon Naegle (St Johns) 41-5, Sr. (SV-1 3-1).
3rd Place Match
Quentin Begody (Winslow) 36-9, Jr. over XAVIER VILLALOBOS (Florence) 38-4, Sr. (Dec 9-8).
5th Place Match
JR Fox (Snowflake) 34-14, Jr. over Rigoberto Regalado (Bisbee) 32-9, Jr. (Fall 2:57).

D4-285
1st Place – Baylend Stephens of Mogollon
2nd Place – Parker Kauffman of Fountain Hills
3rd Place – Jordan Arvizo of Morenci
4th Place – Alan Gonzalez of Willcox
5th Place – Jesus Curiel of Camp Verde
6th Place – Chadley Sagg of Red Mesa
1st Place Match
Baylend Stephens (Mogollon) 58-0, Sr. over Parker Kauffman (Fountain Hills) 41-6, Jr. (Fall 3:39).
3rd Place Match
Jordan Arvizo (Morenci) 37-10, Jr. over Alan Gonzalez (Willcox) 33-10, Jr. (Fall 2:59).
5th Place Match
Jesus Curiel (Camp Verde) 30-9, Jr. over Chadley Sagg (Red Mesa) 41-5, Sr. (Fall 2:18).

Discuss this post in our Talk of Tucson Message Board

Home Talk of Tucson Message Boards

Andy Morales was recognized by the AIA as the top high school reporter in 2014 and has been a youth, high school and college coach for over 30 years. His own children have won multiple state high school championships and were named to all-state teams. Competing in hockey, basketball, baseball and track & field in high school, his unique perspective can only be found here, on AZPreps365.com and on the pages of the Vail Voice and the Tanque Verde Voice. Contact Andy Morales at AMoralesMyTucson@yahoo.com



Share this post